تبلیغات
گالری نقاشی فانوس - نحوه دیدن نور و سایه در منظره سازی
هنر دریچه ای است به سوی جهانی متفاوت
بیشتر نقاشان حرفه ای میگویند وقتی برای نقاشی به محلی می روند اولین چیزی که آنها در جستجوی آنند تاثیر نور مناسب است.
نقاشان منظره ساز به ساعتهای مختلف روز اهمیت میدهند.آنها معمولا میگویند که نور ظهر خوشایند نیست زیرا خورشید مستقیما در بالای سر قرار دارد و سایه ها در زیر خود اشکال قرار میگیرند.بسیاری از منظره سازان نور صبح زود ویا غروب را یعنی زمانی که نور در پشت موضوع ویا از پهلو به آن می تابد دوست دارند.در این موقع از روز سایه ها بلند ترند و اشکال خوشایندی بوجود می آورند که در نور ظهر خبری از آنها نیست.
همانطور که گفته ام نور صبح زود یا غروب به این علت که خورشید نزدیک به افق است و از پشت به موضوع می تابد و آن را ضد نور می کند و لبه ها را روشن می سازد حالتی گیرا و جالب دارد.
جهت نور نیز مسئله مهمی است هم خورشید وهم شما ثابت نیستید.خورشید مثل نورافکن غول پیکری است که جای خود را در آسمان در مواقع مختلف روز تغییر میدهد.
هروقت شما بچرخید یا از تپه بالا و پایین بروید رابطه شما با این نور افکن غول پیکر عوض میشود
بنابر این بنا به موقعیت روز و بنا به مکانی که شما ایستاده اید می توانید نور را از سمت راست ویا از چپ و پشت سر ویا رو به رو انتخاب کنید.
آنقدر بچرخید تا نور مناسب خود را پیدا کنید.بایستی عادت کنید بتوانید رنگ نور را ببینید.نور طبیعی در مواقع مختلف روز و در هواهای مختلف کاملا تغییر میکند.
مواقعی وجود دارد که نور میتواند بر روی منظره تمام رنگ های قوس قزح را داشته باشد:زرد-
قرمز-نارنجی-بنفش-آبی و حتی سبز.
تصور نکنید که رنگ نور سفید است باید رنگ نور را قبل از شروع کار تعیین کنید تا تابلوی شما جان داشته باشد.چون نور سفید نیست سایه ها نیز صرفا خاکستری یا سیاه نیستند.مثلا بعضی سایه ها رنگ چیزی را میگیرند که بر روی آن افتاده اند.سایه های روی علفهای سبز ممکن است سبز تیره باشند.پس در تعیین رنگ سایه ها نیز دقت لازم را به عمل آورید.


نوشته شده در تاریخ جمعه 7 آبان 1389 توسط مدیر وبلاگ
درباره وبلاگ
این وبلاگ برای نمایش و فروش آثار نقاشی و اطلاع رسانی در مورد هنر نقاشی تاسیس شده امیدوارم مطالب این وبلاگ مورد استفاده شما عزیزان واقع شود.
باتشکر.
نویسندگان
آرشیو مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
قالب وبلاگ